A106 sömlöst mjukt stålrör
GNEE:s årliga försäljning har nått 1 miljard USD, och dess viktigaste exportprodukter inkluderar ASTM A106/A53/API5L PSL1 GR.B sömlösa stålrör av kolstål.
DeASTM A106standarden specificerar olika kvaliteter och typer av sömlösa rör av kolstål, såsom A106 Grade A, A106 Grade B och A106 Grade C. Dessa rörmaterial används vanligtvis i högtemperatur- och högtryckstillämpningar såsom pannor, tryckkärl, olje- och gastransmission. linjer och mer.
Kolinnehållet iA53 kolrörär mindre än 0,25 %, vilket gör att den har god svetsbarhet och bearbetningsprestanda. Lättare att svetsa med andra metalliska material och lättare att bearbeta under tillverkning. På grund av den lämpliga mängden kol och andra legeringselement har A53 lågkolstålrör hög hållfasthet och kan uppfylla kraven för olika mekaniska och strukturella applikationer.
Kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper
| Kvalitet | Kemiska sammansättningar | |||||||||
| C | Mn | P | S | Si | Cr | Cu | Mo | Ni | V | |
| A106-A | Mindre än eller lika med 0.25 | 0.27-0.93 | Mindre än eller lika med 0.035 | Mindre än eller lika med 0.035 | Större än eller lika med 0.10 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.15 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.08 |
| A106-B | Mindre än eller lika med 0.30 | 0.29-1.06 | Mindre än eller lika med 0.035 | Mindre än eller lika med 0.035 | Större än eller lika med 0.10 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.15 | Mindre än eller lika med 0.40 | Mindre än eller lika med 0.08 |
| Kvalitet | Mekaniska egenskaper | |||||||||
| Draghållfasthet (Mpa) | Avkastningsstyrka (Mpa) | Förlängning(%) | ||||||||
| A106-A | Större än eller lika med 330 | Större än eller lika med 205 | 30 | |||||||
| A106-B | Större än eller lika med 415 | Större än eller lika med 240 | 30 | |||||||
Obs: ① För varje {{0}},01 % minskning av kolhalten under den specificerade maximala kolhalten, tillåts A106 sömlösa stålrör att öka manganhalten med 0,06 % över den specificerade maximala manganhalten, men maximalt får inte överstiga 1,35 %;
②Summan av de fem elementen Cu, Ni, Cr, Mo och V får inte överstiga 1,00%
ASTM A53 sömlösa stålrör kemisk sammansättning:
| Kvalitet | Kemisk sammansättning (%) Max. | ||||||||
| C | Mn | P | S | Cu | Ni | Cr | Mo | V | |
| A | 0.25 | 0.95 | 0.05 | 0.045 | 0.40 | 0.40 | 0.40 | 0.15 | 0.08 |
| B | 0.30 | 1.20 | 0.05 | 0.045 | 0.40 | 0.40 | 0.40 | 0.15 | 0.08 |
Kol ASTM A53 stålrör Mekaniska egenskaper:
| Kvalitet | Mekaniska egenskaper | |
| Draghållfasthet (Mpa) | Avkastningsstyrka (Mpa) | |
| A | Större än eller lika med 48,000 (Större än eller lika med 330) | Större än eller lika med 30,000 (Större än eller lika med 205) |
| B | Större än eller lika med 60,000 (Större än eller lika med 415) | Större än eller lika med 35,000 (Större än eller lika med 240) |
A53 sch 40 kolstålrör

Längd på stålrör:
Den kan tillverkas i längder på 5,8 m, 6 m och upp till 12 m, och kan även tillverkas efter användarens behov.
Produktens ytterdiameter:
1/2"-28", 21.3-711.2mm,
Vägg tjocklek:
SCH30, SCH40, STD, XS, SCH80, SCH160, XXS etc.
Sömlösa rör kan behandlas med ytkorrosionsskydd vid behov, med plastlock i båda ändar, fasas efter behov och kan inspekteras.
Om ditt projekt letar efter denna typ av stålrör, vänligen kontakta oss i tid för att få en offert!sales@gneetube.com
Gnee Factory miljö


Populära Taggar: astm a106 a53 sömlöst kolrör, Kina astm a106 a53 sömlöst kolrör tillverkare, leverantörer, fabrik, ASME SA179 kolstålpanna rör, EN 10216 2 P235GH PIPE, JIS G3455 STS 370 PIPE, JIS G3597 kolstålrör, Q345B Kalldragna stålrör, STBA23 sömlöst stålrör



